Aluminum oxide resin-bonded to a cloth backing. (Resin bond gives much longer life than glue bond.) Chatter-free operation for grinding, blending, deburring, smoothing, finishing and polishing flat and contoured metal surfaces. Long-lasting, top-quality bands. For hard metals, class rings, etc. Fits on Drum Arbors.
Measure 3/8" diameter x 1/2" long. Other sizes available. Maximum operating speed: 30,000rpm. Sold in boxes of 100. Made in USA.
| Abrasive | Aluminum Oxide |
| Abrasive Grit | 80 |
| Country of Origin | United States of America |
| Item Length | 1/2" |
| Max RPM | 30,000rpm |
| Package Size | Pkg. of 100 |
| Rotary Tool Diameter | 3/8" |
| Shape | Cylinder |