- Unique, new way of cutting/polishing simultaneously
- Use on any precious metal without water or polishing compound
- Use with any handpiece or micromotor system (3/32” collet)
Perfect for deburring and polishing internal port and cross hole areas in metal molds or inside rings, these buffs have both abrasive cloth flaps and a unitized fiber core, both aluminum oxide, mounted on a 3/32” shank. The distinctive 45-degree angle of the cloth flaps begins the process of cutting and smoothing, add a little pressure and the sponge-like unitized fiber material moves around the contour of your workpiece, leaving a beautiful consistently smooth finish. Our Mini Buffs are 14mm (approx. ½”) in diameter, overall length 48mm (approx. 2”), shank length 18mm (approx. ¾”).
| Abrasive | Aluminum Oxide |
| Abrasive Grit | 80 |
| Country of Origin | Thailand |
| Item Length | 2" |
| Max RPM | 5,000rpm |
| Package Size | Pkg. of 3 |
| Rotary Tool Diameter | 1/2" |
| Shank Size | 3/32" |