Use on metals as an intermediate step in metal finishing process, to prepare surface for another process, or as a final finish. Ideal for cleaning bur teeth. Can also be used for texturing.
| Abrasive Type | Brass |
| Country of Origin | United States of America |
| Item Length | 7-1/4" |
| Item Width | 1/4" |
| Package Size | Each |
| Rotary Tool Diameter | 7/16 x 1/4" |
| Trim Length | 7/16" |
| Wire Diameter | 0.004" |