These very popular cup burs feature a unique blade design that allows for faster cutting, assuring longer life for the bur and more production for the jeweler. Head is slimmer than other cup burs — ideal when prongs are close together. 3/32" shank. Made in Germany.
| Brand | Busch® |
| Bur Diameter | 1.60mm |
| Bur Material | Tungsten Vanadium Steel |
| Bur Shape | Cup |
| Country of Origin | Germany |
| Cut | Fast Cut |
| Diameter | 1.60mm |
| Figure | 411C |
| Package Size | Pkg. of 6 |
| Shank Size | 3/32" |