One step instead of two so 50% faster! Busch® Pavé Burs (Fig 447) are made of tungsten vanadium steel for strength and durability and are a unique (patent-pending) combination of a twist drill and a round bur. This game changing bur allows the need for only one tool/bur for pre-drilling, shaping and enlarging! These burs are perfectly shaped to prepare your jewelry for pavé setting while making a clean cross cut to create the desired notches for the stones. Available in sizes 008 – 016 as well as a set that contains one of each size. Recommended speed is 5,000-10,000rpm. 3/32" (2.38mm) shank. Sold in Packs of 6. Engineered with precision in Germany.
| Brand | Busch® |
| Bur Diameter | 1.40mm |
| Bur Material | Tungsten Vanadium Steel |
| Bur Shape | Pavé Cut |
| Country of Origin | Germany |
| Diameter | 1.40mm |
| Figure | 447 |
| Model | Pave Cut |
| Operating Speed | 5,000-10,000rpm |
| Package Size | Pkg. of 6 |
| Shank Size | 3/32" |