The best burs in the industry with a price that's lower than what you've been paying for similar burs.
Made of high quality, long-lasting tungsten vanadium steel with 3/32" shanks. Start saving money without sacrificing quality. Ideal for Stone Setting Applications.
Sold in packages of 6.
| Brand | Maillefer |
| Bur Diameter | 1.70mm |
| Bur Material | Tungsten Vanadium Steel |
| Bur Shape | Setting |
| Country of Origin | Switzerland |
| Diameter | 1.70mm |
| Figure | 413 |
| Package Size | Pkg. of 6 |
| Shank Size | 3/32" |