Our Maillefer Premium Cup Cut Burs feature super thin sides that allow you to maneuver comfortably around prongs even in the tightest of spaces. This unmatched bur also has extra sharp precise cutting edges with two slits allowing for effortless, efficient work in shaping prongs and thus providing a cleaner finished product. Available in Sizes 0.80mm – 2.30mm and come supplied in a Pack of 6. Made in Switzerland
| Brand | Maillefer |
| Bur Diameter | 1.30mm |
| Bur Material | Tungsten Vanadium Steel |
| Bur Shape | Cup |
| Country of Origin | Switzerland |
| Diameter | 1.30mm |
| Material | Tungsten Vanadium Steel |
| Package Size | Pkg. of 6 |
| Shank Size | 3/32" |
| Shape | Cup Cut |