These revolutionary vanadium steel cup burs eliminate the clogging that plagues many other cup burs. 2 slits in the head for allowing metal particles to escape.
| Brand | Fox® |
| Bur Diameter | 0.90mm |
| Bur Material | Tungsten Vanadium Steel |
| Bur Shape | Cup |
| Country of Origin | United States of America |
| Diameter | 0.90mm |
| Figure | CC |
| Package Size | Pkg. of 6 |
| Shank Size | 3/32" |