High quality tungsten carbide burs are securely brazed on heat-treated 3/32" shanks. Bur teeth are reinforced with extra carbide to eliminate premature chipping. Superior fluting improves cutting edges for pinpoint accuracy. All are end cut.
Rigid inspection standards assure consistent quality. Cannot be resharpened. Made in USA. 3/32" shanks.
Five-piece minimum order – please order in multiples of 5. Quantity discount for orders of one item number only, not assorted.
| Brand | SS |
| Bur Diameter | 1.19mm |
| Bur Material | Tungsten Carbide |
| Bur Shape | Cylinder |
| Country of Origin | United States of America |
| Cut | Square Cross Cut |
| Diameter | 1.19mm |
| Material | Tungsten Carbide |
| Package Size | Pkg. of 5 |
| Shank Size | 3/32" |