High quality tungsten carbide burs are securely brazed on heat-treated 3/32" shanks. Bur teeth are reinforced with extra carbide to eliminate premature chipping. Superior fluting improves cutting edges for pinpoint accuracy. All are end cut.
Rigid inspection standards assure consistent quality. Cannot be resharpened.
| Brand | SS |
| Bur Diameter | 0.79mm |
| Bur Material | Tungsten Carbide |
| Bur Shape | Round |
| Country of Origin | United States of America |
| Diameter | 0.79mm |
| Material | Tungsten Carbide |
| Package Size | Pkg. of 5 |
| Shank Size | 3/32" |