Gesswein Inox Solid Carbide burs have a specially designed geometry to suit growing market demands for stainless steel applications. This is a cost effective alternative to standard solutions due to the greater rate of stainless steel stock removal as well as on Ferritic, Austenitic & Martensitic based materials.
Features & Benefits:
- Specifically developed cutting geometry - Generating high stock removal on Stainless Steel components
- High performance grinding - Ensuring production savings and reduced downtime
- Specifically engineered Stainless Steel cutting geometry - Reducing heat build up at the cutting edge and workpiece
- Manufactured from high quality sintered tungsten carbide - Guaranteed high performance and durability
- CNC Machined - High consistent quality
- Manufactured to strict quality control standards
| Brand | Gesswein® |
| Bur Material | Carbide |
| Bur Shape | Cylinder |
| Country of Origin | United States of America |
| Cut Diameter | 1/4" |
| Item Length | 2" |
| Max RPM | 65,000rpm |
| Package Size | Single |
| Shank Size | 1/4" |
| Shape | Cylinder |
| Style | SA-1 |