These green inside ring cylinders have a 220 grit silicon carbide abrasive in a silicone bond to quickly remove light scratches. Features a very flexible silicone rubber bond that allows these 220 grit cylinders to cut aggressively and yet leave a smooth enough finish to go right to final polishing with the Pink (1000 grit) cylinder. You'll find this combination of silicon carbide with the silicone bond provides a most efficient cutting of nonferrous metals. Made to use with our 1/8" shank mandrel (145-0150 - sold separately) to quickly finish finger holes of rings to a bright high shine. Max 5,000rpm. Made in Italy.
Cylinders measure 1"L x 1/2"W and are sold in packages of 10. Also available in a Set of one each of all 3 cylinders plus one mandrel (see our 145-0150). Mandrels are also sold individually (145-0146).
| Brand | Pacific Abrasives |
| Abrasive | Silicon Carbide |
| Color | Green |
| Abrasive Grit | 220 |
| Abrasive Shape | Cylinder |
| Abrasive Type | Silicone |
| Country of Origin | Italy |
| Item Length | 1" |
| Item Width | 1/2" |
| Package Size | Pkg. of 10 |
| Rotary Tool Diameter | 1/2" |