The EVE Universal Black (Medium) Silicone polishers are the ideal bench abrasive for the smoothing and refining edges of precious metals with a flex shaft, micromotor, or any other rotary tool. The medium silicone bonding abrasive adapts to the surface and is great for pre-polishing tasks. It is recommended that these polishers are used with very light pressure and should be operated between 7,000–10,000 rpm for optimal results. Offered in various shapes and sizes, un-mounted and mounted also available.
| Brand | EVE® |
| Abrasive | Silicon Carbide |
| Color | Black |
| Abrasive Grit | Medium |
| Abrasive Shape | Bullet |
| Abrasive Type | Silicone |
| Country of Origin | Romania |
| Package Size | Pkg. of 10 |
| Rotary Tool Diameter | 16mm |
| Shank Size | 3/32" |
| Thickness | 5mm |