Silicon carbide abrasive in a specially formulated rubberized bond that breaks down more slowly and lasts much longer than silicone-bonded abrasives. Produce a superior finish. Use the Brown Prepolishers to remove light scratches and prepare surfaces for final polishing, then use the Green Polishers to impart a bright high shine. Mounted shapes have 3/32" shanks.
| Brand | Edenta |
| Abrasive | Silicon Carbide |
| Color | Green |
| Abrasive Grit | Fine |
| Abrasive Shape | Square Edge |
| Country of Origin | Liechtenstein |
| Dimensions | 14.5x2mm |
| Package Size | Pkg. of 100 |
| Rotary Tool Diameter | 14.5mm |
| Shank Size | 3/32" |