Fine grit, flexible wheels rods feature highest-quality silicon carbide abrasive, precision-graded and uniformly dispersed throughout a flexible rubber bond. Wheels have 1/16" arbor holes and can be mounted on Screw Mandrels. Maximum operating speed: 10,000rpm. Made in Switzerland.
Blue Titanium Polishers are used after Gray Titanium Polishers (see "Related Products" below) to impart a high-shine final finish on titanium and other hard metals.
Sold in packages of 10 and 100.
| Brand | Edenta |
| Abrasive | Silicon Carbide |
| Color | Blue |
| Abrasive Grit | Fine |
| Abrasive Shape | Knife Edge |
| Arbor Hole | 1/16" |
| Country of Origin | Liechtenstein |
| Dimensions | 22x3mm |
| Package Size | Pkg. of 100 |
| Rotary Tool Diameter | 22mm |