1/4" arbor hole with a threaded insert to accept Cratex mandrel 1341 - sold separately.
This tough, resilient, rubberized abrasive utilizes silicon carbide as the abrasive grain in a standard bond of premium grade, oil-resistant chemical rubber. Its unique cushioned action allows the abrasive grains to cut freely, smoothly and softly without gouging or digging into the work surface. Maximum safe operating speed: 20,000rpm with a 1/2” overhang or less (exposed mandrel length).
| Brand | Cratex® |
| Abrasive | Silicon Carbide |
| Color | Dark Green |
| Abrasive Grit | 40 |
| Abrasive Shape | Bullet |
| Arbor Hole | 1/4" |
| Country of Origin | Mexico |
| Dimensions | 7/8" x 1-3/4" |
| Mounted or Unmounted | Unmounted |
| Package Size | Single |
| Rotary Tool Diameter | 7/8" |