GMX utilizes aluminum oxide in a unique composite of laminated cotton fiber in a rubber bond. The result is a long-lasting abrasive wheel which provides a consistent and controlled cut along with a smooth, even finish.
GMX cuts and smoothes in one operation. The cotton base which supports the grain creates a cushioned feel and eliminates chatter and loading. Discs can be dressed to conform to shape of workpiece.
- 80 grit is ideal for deburring and sprue removal
- 120 grit removes parting lines and small burs
- 180 and 320 grit remove light scratches
| Abrasive | Aluminum Oxide |
| Abrasive Grit | 120 |
| Abrasive Shape | Square Edge |
| Arbor Hole | 1/2" |
| Country of Origin | United States of America |
| Max RPM | 6,050rpm |
| Rotary Tool Diameter | 6" |
| Thickness | 1/8" |