In diameters from 0.02" to 0.125", these Diamond Pins can access those really hard-to-reach spots.
All "G" Series Pins measure 1-3/8" long overall on 1/8" shanks.
Nothing works as effectively as diamond for carbides and extremely hard steels and ceramics. Diamond cuts more efficiently at material removal rates beyond the capability of conventional abrasives such as Aluminum Oxide or Silicon Carbide.
Diamond "G" Series Designations:
- F (Fine) = 200/230 grit
- C (Coarse) = 100/120 grit or 140/170 grit
Maximum RPMs are based on 1/2" overhang.
| Bur Diameter | 0.080" |
| Bur Material | Diamond |
| Bur Shape | Cylinder |
| Country of Origin | Israel |
| Diamond Grit | Coarse (140/170 Grit) |
| Head Diameter x Length | 0.080" x 0.157" |
| Item Length | 1-3/8" |
| Max RPM | 60,000 - 120,000rpm |
| Package Size | Single |
| Shank Size | 1/8" |
| Style | G-80C |