Nothing works as effectively as diamond for carbides and extremely hard steels and ceramics. Diamond cuts more efficiently at material removal rates beyond the capability of conventional abrasives such as Aluminum Oxide or Silicon Carbide.
All pins measure 2-1/2" long overall on 1/8" shanks. Available in Coarse (100/120 grit) or Fine (200/230 grit). In diameters from 0.02" to 0.25", these Diamond Pins can access those really hard-to-reach spots.
Diamond "GL" Series Designations:
- F (Fine) = 200/230 grit
- C (Coarse) = 100/120 grit
| Bur Diameter | 0.070" |
| Bur Material | Diamond |
| Bur Shape | Cylinder |
| Country of Origin | Israel |
| Diamond Grit | Coarse (100/120 Grit) |
| Head Diameter x Length | 0.070" x 0.157" |
| Item Length | 2-1/2" |
| Max RPM | 60,000 - 120,000rpm |
| Package Size | Single |
| Shank Size | 1/8" |
| Style | GL-70C |