These 150 grit, diamond coated, parallel machine files have 3mm shanks for use in reciprocating handpieces. This tapered round hook file measures 3mm in diameter. Plating covers approximately 3/4". Overall measurement: approximately 2.5" long. Made in Taiwan.
Sold individually or in a money-saving set of 10 different shapes.
| Country of Origin | Taiwan |
| File Grit | 150 |
| File Length | 2.5" |
| File Shape | Round Hook |
| File Thickness | 3mm |
| File Type | Riffler |
| File Width | 3.00mm |
| Shank Size | 3mm |