These tapered 200 grit diamond files have a coated portion which measures 1.5mm in diameter by 25mm in length. They are 60mm in overall length with a 3mm shank. Sold in packages of 5.
| Country of Origin | Japan |
| Dimensions | 1.5mm taper to point |
| File Grit | 200 |
| File Length | 60mm |
| File Shape | Round |
| File Type | Micro |
| Grit | 200 |
| Item Length | 60mm |