Soft felt wheels are ideal for high polishing. Mounted on 3/32" shank. Recommended speed: 5,000rpm.
| Color | White |
| Abrasive Shape | Square Edge |
| Abrasive Type | Felt |
| Country of Origin | Germany |
| Diameter | 7/8" |
| Hardness | Soft |
| Item Length | 5/16" |
| Material | Wool |
| Package Size | Single |
| Shank Size | 3/32" |
| Shape | Square-Edge Mounted |
| Wheel Thickness | 1/2" |