These medium grit wheels are made of soft double ply Scotch-Brite™ and easily conform to surface contours. Removes a small amount of metal while producing a satin finish. Measure approximately 7/8" diameter on 3/32" stainless steel shank. Maximum speed: 10,000rpm.
Made in Germany.
Available in 3 color-coded grits:
Brown (Coarse)
Red (Medium)
Violet (Fine)
| Brand | 3M |
| Abrasive | Aluminum Oxide |
| Abrasive Grit | Medium |
| Abrasive Shape | Square Edge |
| Color | Red |
| Country of Origin | Germany |
| Max RPM | 10,000rpm |
| Rotary Tool Diameter | 7/8" |
| Shank Size | 3/32" |