This revolutionary product contains ceramic particles mixed in a rubber carrier. Its fast breakdown rate allows the ceramic abrasive to always be exposed to the polishing surface, ensuring high efficiency and no clogging. For soft (gold, silver) and hard metals, including steel, stainless steel, and platinum.
Coarser grits (red, blue) cut quickly; medium (green, purple) remove light scratches; fine (orange) removes fine scratches and leaves a smooth finish that is ready for polishing.
Cera Wheels have 1/16" arbor holes
| Abrasive | Aluminum Oxide |
| Color | Blue |
| Abrasive Grit | 120 |
| Abrasive Shape | Square Edge |
| Abrasive Type | Ceramic/Rubber |
| Arbor Hole | 1/16" |
| Country of Origin | Japan |
| Package Size | Pkg. of 10 |
| Rotary Tool Diameter | 18mm |
| Thickness | 1mm |