Genuine Hard Translucent Arkansas Stones in a Very-Fine Grit. Use with Gesswein Stoning Oil for best results (see Related Products). Packaged in a sturdy wooden box with a silicone base. The stone and base can be removed from the box. Both sizes are finished on both sides. Made in USA.
Two sizes available:
- Small 4"L x 2"W x 1/2"H
- Large 6"L x 2"W x 1/2"H
| Abrasive | Novaculite |
| Abrasive Grit | Very-Fine |
| Abrasive Type | Arkansas |
| Country of Origin | United States of America |
| Dimension | 6" x 2" x 1/2" |
| Dimensions | 6" x 2" x 1/2" |
| Hardness | Hard |
| Item Length | 6" |
| Item Width | 2" |
| Item Height | 1/2" |
| Package Size | Single |
| Stone Shape | Rectangular |