Polish small surfaces with these 600 grit Moldmaker Plus Triangle Finishing Stone Laps. Triangle laps are best suited for polishing flat surfaces.
Use a diamond mounted point to form a small depression on the top center surface of the finishing stone lap. Then, use the lapping rod with angle to drive the finishing stone lap with a profiler, such as the Power Hand Reciprocating Profiler Z-2X or Z-6X. Use stoning oil with these finishing stone laps. All items sold separately. Laps are sold in a package of 10.
| Brand | Gesswein® |
| Abrasive | Silicon Carbide - Premium |
| Abrasive Grit | 600 |
| Abrasive Type | Moldmaker Plus |
| Country of Origin | United States of America |
| Dimension | 1/2" x 3/16" |
| Dimensions | 1/2" x 3/16" |
| Item Width | 1/2" |
| Package Size | Pkg. of 10 |
| Stone Shape | Triangular |
| Thickness | 3/16" |