Our 3", 220 grit Norton® Bear-Tex® wheel allows quick removal of marks, scratches and surface imperfections. Also great for producing a consistent satin finish. Made of a cushion-type nylon web impregnated with Silicon Carbide abrasive. Bear-Tex® does not load or heat up. Great for pre-finishing platinum. Measures 3" in diameter by 3/4" thick with a 1/4" arbor hole.
| Brand | Norton |
| Abrasive | Silicon Carbide |
| Abrasive Grit | 220 |
| Arbor Hole | 1/4" |
| Country of Origin | Mexico |
| Package Size | Single |
| Rotary Tool Diameter | 3" |
| Thickness | 3/4" |