This blue, 7/8" diameter x 1/8" thick soft, flexible rubber wheel is compounded with pumice abrasive. The light action produces a smooth finish on gold, silver and soft metals. 1/16" arbor hole. Maximum operating speed: 25,000rpm. Can be mounted on a Screw Mandrel. Sold in package of 10. Made in Mexico.
| Abrasive | Pumice |
| Color | Blue |
| Abrasive Shape | Square Edge |
| Arbor Hole | 1/16" |
| Country of Origin | Mexico |
| Grit | Pumice |
| Package Size | Pkg. of 10 |
| Rotary Tool Diameter | 7/8" |
| Style | 888 |
| Thickness | 1/8" |