These 1" knife-edge wheels, which are 1/8" thick, are made from an oil-resistant chemical rubber for a unique cushioned action. This allows the pumice abrasive grains to cut freely, smoothly and softly for the finest effect; without smearing or clogging. 1/16” arbor hole. Max. 25,000 RPM. Made in Mexico.
| Brand | Cratex® |
| Abrasive | Pumice |
| Color | Pink |
| Abrasive Shape | Knife Edge |
| Arbor Hole | 1/16" |
| Country of Origin | Mexico |
| Grit | Pumice |
| Package Size | Pkg. of 100 |
| Rotary Tool Diameter | 1" |
| Thickness | 1/8" |